Mravní nárok podílet se na sebesprávě Unie

Fórum
Tymoty
Příspěvky: 1874
Registrován: 12.10.2023 14:19

Re: Mravní nárok podílet se na sebesprávě Unie

Příspěvek od Tymoty »

@mistnipobocka@f.cz Unie existuje. Území Unie existuje. Obyvatelstvo Unie existuje. Unie jsi ty, a já, a ona, a on, a ono. Každý z nás, Unioňanů je Unií a jedincem a může a má myslet a cítit a mluvit dvěma způsoby: za Unii a za sebe. Za Unii i za sebe na Tebe a na všechny Unioňany i na sebe vznáším mravní nárok málo se podílet na sebesprávě Unie.

Slovo "závazek" beru zpět.

#tg137240511 #tg458421181 #tg106950154 #tg472670899
Tymoty
Příspěvky: 1874
Registrován: 12.10.2023 14:19

Re: Mravní nárok podílet se na sebesprávě Unie

Příspěvek od Tymoty »

mistnipobocka navazuje na https://trojkatretiho.cz/viewtopic.php?p=1692#p1692 :

"@tymoty To je v zásade v pořádku. Ale asi bych se zeptal, zda ten mravní nárok vznášíš jen tak pocitově arbitrárně, a mebo ten mravní nárok nějak odvozuješ od nějakých předem daných morálních axiomů nějakého mravního systému. Pokud je ten mravní nárok odvozen od těch axiomů, tak od jakých? Pokud je vznesen jen arbitrárně, pak se proti tomu nedá nic moc namítat, ale pak zase je dobré pamatovat, že arbitrárně jde vnášet lecjaké nároky podle aktuálního pocitu (např někdo může mít arbitrární pocit nároku na dejme tomu tisíc euro od každého souseda) - a mravní nároky, které jsou vnesené jen pocitově či vyplývají z obecněji neuznávaných axiomů se mohou setkat s tím, že budou lidmi odmítnuty jako neopodstatněné.

Za mě třeba opravdu nevidím důvod nějaké opodstatněnosti onoho nároku.

Jinak, nárokem myslíš to, že Ty máš nárok unii spoluřídít, nebo nárokem myslíš to, že oni mají povinost ji spoluřídít? (mám ten dojem z toho, že ho vznášíš na ty ostatní)"

A co já na to:
Tymoty
Příspěvky: 1874
Registrován: 12.10.2023 14:19

Re: Mravní nárok podílet se na sebesprávě Unie

Příspěvek od Tymoty »

@mistnipobocka@f.cz Zdá se mi, že trošku můj mravní nárok znevažuješ, jako by byly nějaké kvalitnější nároky. Pokud znevažuješ, ohrazuju se proti tomu. Jinak jsem ale rád, že už snad existenci mého nároku přijímáš a že už si hodně ujasňujeme, co nárokuju. Vznáším mravní nárok na Tebe a na všechny Unioňany a i na sebe, abychom každý (alespoň nějak málo) "spoluřídili Unii", jak to formuluješ Ty. Abychom se každý (alespoň nějak málo) podíleli na unijní sebesprávě, jak to formuluju já. Co to vlastně je ta sebespráva, jak je možno se na ní podílet, nebo jak je možno "spoluřídit Unii", to všechno může a má být předmětem dalšího ujasňování ( #tg702224596 ).

#tg137240511 #tg702224596 #tg472670899
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host