Zprávy jsou zlo

Fórum
Tymoty
Příspěvky: 1024
Registrován: 12.10.2023 14:19

Zprávy jsou zlo

Příspěvek od Tymoty »

Soustava zpravodajství, konzumace, přeposílání jsou zlo. Poškuzují společnost a uživatele.
Milena
Příspěvky: 33
Registrován: 13.10.2023 15:29

Re: Zprávy jsou zlo

Příspěvek od Milena »

Snad samotné sdělení by nevadilo.Problém je "přibalení úhlu pohledu".
Tymoty
Příspěvky: 1024
Registrován: 12.10.2023 14:19

Re: Zprávy jsou zlo

Příspěvek od Tymoty »

Já to vidím úplně jinak.
Tymoty
Příspěvky: 1024
Registrován: 12.10.2023 14:19

Re: Zprávy jsou zlo

Příspěvek od Tymoty »

Nejdřív něco, na čem bychom se mohli, Ty, Mileno, já a snad i další shodnout.

Jednotlivá zpráva, i když má "přibalen úhel pohledu", naprosto obvykle není zlem.
Milena
Příspěvky: 33
Registrován: 13.10.2023 15:29

Re: Zprávy jsou zlo

Příspěvek od Milena »

A to zlo ?
Tymoty
Příspěvky: 1024
Registrován: 12.10.2023 14:19

Re: Zprávy jsou zlo

Příspěvek od Tymoty »

Jo, jo, já se k tomu zlu doplazím, ale ještě chvíli, na čem bychom se mohli shodnout:

Myslím, že také bychom se mohli shodnout:

Samotná existence nějaké soustavy / systému "zpráv" je dobře.
Tymoty
Příspěvky: 1024
Registrován: 12.10.2023 14:19

Re: Zprávy jsou zlo

Příspěvek od Tymoty »

Zlo podle mě spočívá v tom, že:

1. "Zprávy" nám žerou příliš mnoho času a sil. Místo (velké části) "zprávování" bychom měli dělat něco jiného.

2. Se "zprávami" / s představou "zpráv" je hodně propojena individualistická kognitivní zpupnost.

Jedničkou i dvojkou:

3. Je poškozována nebo až ničena schopnost společnosti používat jiné poznávací / rozhodovací / sebeorganizační (pod)soustavy než zprávy - individualní rozum - hrubá agregace například v tzv. "volbách".
Tymoty
Příspěvky: 1024
Registrován: 12.10.2023 14:19

Re: Zprávy jsou zlo

Příspěvek od Tymoty »

Tak třeba se mi při rodinné večeři donesla zpráva, že se včera konaly v Praze dvě demonstrace, jedna pro-izraelská a jedna pro-palestinská. Konaly se na základě "zpráv", jednotlivcoského poznávání a hrubé agregace. A zase: samo o sobě, ó ká. Evropská unie je prostor, kde se tohle smí, kde se to dělá a je to samo o sobě ó ká.

Moje námitka je, že nás to odvádí od toho, abychom něco udělali pro to, aby vesmír byl lepší, nebo aby se alespoň méně zhoršoval. A přitom to vyvolává dojem, že něco pro dobro vesmíru děláme. Já mám podezření, že vesmír poškozujeme.

Myslím, že účastí v jiných soustavách než "zprávách" můžeme dospět k názoru, že mnohé věci a kokrétně Izrael-Palestinu máme, my Unioňané, přenechat lidem / orgánům / institucím, které to mají v popisu práce.
Noemi
Příspěvky: 7
Registrován: 12.10.2023 17:06

Re: Zprávy jsou zlo

Příspěvek od Noemi »

Někdy te opravdu nechápu, Tymoty. Třeba teď.
Taky mi přijde, ze tvůj názor je ovlivněný tím, ze mas tendenci se na zprávy koukat až moc napr. na Guardianu dřív.
Tymoty
Příspěvky: 1024
Registrován: 12.10.2023 14:19

Re: Zprávy jsou zlo

Příspěvek od Tymoty »

'The Guardian' https://www.theguardian.com/europe považuju za dobrý zdroj zpráv. Kdo neumí číst anglicky, může číst pomocí automatického překladu. Kdo neví, jak na automatický překlad, rád poradím. Vůbec, když už sledovat nějaké zprávy, vybrat si jeden jakostní zdroj a ten sledovat a třeba mu i něco zaplatit, považuju za dobrou možnost.

Se svým vlastním sledováním zpráv zápasím a zápasil jsem. Třeba do toho Gádyenu teď už (skoro vůbec) nechodím. Když hodnotím rozsah svého sledování zpráv v minulosti, myslím, že se mi ještě nestalo, že by mi vyšlo, že jsem měl sledovat více. Vždycky mi vyjde, že jsem měl sledovat méně.

Myslím, že super, že máme schopnost hodnotit / soudit (i) nejrůznější společenské jevy / (pod)soustavy / (sub)systémy / instituce. Na jedné straně jako dobré / správné / krásné / huj. Na druhé straně jako zlé / špatné / škaredé / fuj. A pak je ještě třetí velice důležitá škatulka ani ani. Neutrální.

Myslím, že to hodnocení / souzení, je něco, co Ty, Noemi, umíš a někdy uplatňuješ. Třeba ve vztahu k patriarchálně-binárnímu džendrovému uspořádání společnosti.

Myslím, že je super, že v Evropské unii můžeme tyhle svoje názory pěkně vyjadřovat a probírat. Že žijeme v názorové pluralitě.

No a já tady mám názor, že něco je zlé / špatné / škaredé / fuj. Velmi stručně / heslovitě: Zprávy jsou zlo. A teď se to může rozebírat, vysvětlovat, chápat, nechápat, přijímat, odmítat... Když zkusím trochu rozvést, co to odsuzuju: Soustavu zpráv, za jejíž součást považuju nějaká převládající nebo dosti rozšířená mínění o tom, co jsou to zprávy, že zprávy jsou normální, že zprávy jsou dobrý způsob, jak se dovídat o vesmíru, že každý si může a má udělat svou vlastní jednotlivcovský názor na všechno a cokoliv ve vesmíru a tak dále.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host