Evropská unie

Fórum
Odpovědět
Tymoty
Příspěvky: 1873
Registrován: 12.10.2023 14:19

Re: Evropská unie

Příspěvek od Tymoty »

Navazuje na https://trojkatretiho.cz/viewtopic.php?p=1625#p1625 .

https://f.cz/@mistnipobocka/113040068719687292 :

> @tymoty IMHO stávající kategorie pokud odhledneme od jejich citového vnímání mají nějaké parametry které jsou buď naplněny nebo ne - národ má nějaké cca parametry společného území, názvu, jazyka a mýtů a pocitu spoluidentity a ti pomyslní Unioňané v Unii s Unijním mýtem to IMHO splňují krom toho jazyka. Ale OK, budu to tak vnímat ale nemusím to zdurazňovat.

Hm. Nevím, co je cílem Tvého tútu. Já se Ti snažím něco říct o tom, co podle mě Unie je a jakou Unii chci, a kategorii národ v tomto snažení vědomě a úmyslně a záměrně nepoužívám. V Tobě to přesto vyvolalo kategorie nacionalismu a národa. A co teď s tím? Co kdybychom se zkusili nejdřív na něčem shodnout? Co třeba tohle:

Unie existuje. Území unie existuje. Obyvatelstvo unie existuje. Ty a já jsme obyvateli Unie. Ty ani já neoznačujeme obyvatelstvo unie za národ. Ty ani já se nesnažíme nějak zavést, že bychom ozačovali obyvatelstvo Unie za národ. Moje pohádka o unijním lidu se nějak podobá pohádce v preambuli Ústavy České repulbiky a nějak se od ní liší. Cituji:

"My, občané České republiky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku,

v čase obnovy samostatného českého státu,

věrni všem dobrým tradicím dávné státnosti zemí Koruny české i státnosti československé,

odhodláni budovat, chránit a rozvíjet Českou republiku v duchu nedotknutelných hodnot lidské důstojnosti a svobody jako vlast rovnoprávných, svobodných občanů, kteří jsou si vědomi svých povinností vůči druhým a zodpovědnosti vůči celku, jako svobodný a demokratický stát, založený na úctě k lidským právům a na zásadách občanské společnosti,

jako součást rodiny evropských a světových demokracií,

odhodláni společně střežit a rozvíjet zděděné přírodní a kulturní, hmotné a duchovní bohatství,

odhodláni řídit se všemi osvědčenými principy právního státu,

prostřednictvím svých svobodně zvolených zástupců přijímáme tuto Ústavu České republiky"

#tg472670899
Tymoty
Příspěvky: 1873
Registrován: 12.10.2023 14:19

Re: Evropská unie

Příspěvek od Tymoty »

https://f.cz/@xChaos/113044169582519662 :

> Ostatně, i "Unijanům" docela hrozí ztráta kontroly na EU institucemi, pokud nenajdeme způsob, jak zastavit vzestup demagogické populistické pravice...

Pro mě je hodně důležité odlišit čtyři úrovně vztahování / sounáležitosti / chtění:

(1) Unie, obyvatelstvo Unie unijní lid, Unioňané, my všichni - a do toho zahrnuju "demagogickou populistickou pravici" / Orbána / Fica... Prostě všechny. Když Unii ovládne demagogická populistická pravice, nebo já nevím kdo, pořád je to moje / naše Unie, pořád jsme tu my, obyvatelstvo Unie. (Dokud nás etnicky nebo jinak nepročistí.)

(2) Náš unijní směr ( #tg821088819 ). My všichni, kteří ctíme nějaké základní hodnoty a dodržujeme nějakou základní praxi. Negativní vymezení je poměrně snadné: ne fašismu, ne sado-politice, ne hnědým uniformám, ne Orbán... Pozitivní vymezení a vhodné pojmenování je obtížnější. Může obsahovat i hluboké spory o zásadní otázky. Nemůže obsahovat popření / zrušení sebeopravujícího procesu a jeho nahrazení vůdcem, a jedno-hnědostí, a koncentračními tábory.

(3) Politické strany členskozemské a unijní.

(4) Individuální vrtochy.

Za úkol doby považuju jasné ztvárnění úrovně (2). Co jsou ty možná samozřejmé, ale fakt zásadní věci, na kterých se chceme jednotit. Pořád to ještě neumím uspokojivě říct. Zvu ke spolupráci.

Úroveň (1) potřebuju mimo jiné proto, aby bylo jasné, o čem chci, aby bylo podle úrovně (2). Také kvůli zdůraznění svobody k čemukoliv. Jiní Unioňané můžou chtít cokoliv jiného než já.

Doba podle mě není příznivá k nimrání v úrovních (3) a (4).

@mistnipobocka@f.cz @Petr90@mastodonczech.cz @unterwasser@mastodonczech.cz @xChaos@f.cz

#tg472670899 #tg821088819
Tymoty
Příspěvky: 1873
Registrován: 12.10.2023 14:19

Re: Evropská unie

Příspěvek od Tymoty »

My, unijní lid, chápeme Česko jako jednu z 27 základních správních jednotek Unie. (Základní správní jednotky nazýváme členskými státy.)

@mistnipobocka@f.cz @pavlas@mastodon.social @Petr90@mastodonczech.cz @Pierrette@mastodon.uno @unterwasser@mastodonczech.cz @Veza85UE@eupolicy.social @xChaos@f.cz

#tg472670899
Tymoty
Příspěvky: 1873
Registrován: 12.10.2023 14:19

Re: Evropská unie

Příspěvek od Tymoty »

Já se spís chci bavit s Unioňany, pro které je Unie příležitost něco málo udělat pro stav vesmíru, než s Unioňany, pro které je Unie příležitost si stěžovat, že vesmír není stvořen podle jejich představ.

@mistnipobocka@f.cz @pavlas@mastodon.social @Petr90@mastodonczech.cz @Pierrette@mastodon.uno @unterwasser@mastodonczech.cz @Veza85UE@eupolicy.social @xChaos@f.cz

#tg472670899
Tymoty
Příspěvky: 1873
Registrován: 12.10.2023 14:19

Re: Evropská unie

Příspěvek od Tymoty »

Jsi Unioňanem. Z toho plyne mravní povinnost nějak málo se podílet na sebesprávě Unie.

@mistnipobocka@f.cz @pavlas@mastodon.social @Petr90@mastodonczech.cz @Pierrette@mastodon.uno @unterwasser@mastodonczech.cz @Veza85UE@eupolicy.social @xChaos@f.cz

#tg472670899
Tymoty
Příspěvky: 1873
Registrován: 12.10.2023 14:19

Re: Evropská unie

Příspěvek od Tymoty »

My, Unioňané, si vážíme své sbobody odejít do jiné správní jednotky Unie nebo i ven z Unie a pečujeme o to, abychom o svobodu odejít nepřišli.

@mistnipobocka@f.cz @pavlas@mastodon.social @Petr90@mastodonczech.cz @Pierrette@mastodon.uno @unterwasser@mastodonczech.cz @Veza85UE@eupolicy.social @xChaos@f.cz

#tg472670899
Tymoty
Příspěvky: 1873
Registrován: 12.10.2023 14:19

Re: Evropská unie

Příspěvek od Tymoty »

Poddaným Unie jsi tak nějak řízením osudu. Občan Unie jseš volbou, z které plyne mravní závazek se nějak málo podílet na sebesprávě Unie.

@mistnipobocka@f.cz @pavlas@mastodon.social @Petr90@mastodonczech.cz @Pierrette@mastodon.uno @unterwasser@mastodonczech.cz @Veza85UE@eupolicy.social @xChaos@f.cz

#tg472670899
Tymoty
Příspěvky: 1873
Registrován: 12.10.2023 14:19

Re: Evropská unie

Příspěvek od Tymoty »

Unie je tvůj domov. Unie je můj domov. Pojďme uskutečňovat svůj malý podíl na sebesprávě Unie tím, že najdeme nebo stvoříme tvar, na kterém se shodneme a který budeme ve vztahu Unii a její sebesprávě držet a podle okolností hlásat a uplatňovat.

@mistnipobocka@f.cz @pavlas@mastodon.social @Petr90@mastodonczech.cz @Pierrette@mastodon.uno @unterwasser@mastodonczech.cz @Veza85UE@eupolicy.social @xChaos@f.cz

#tg472670899
Tymoty
Příspěvky: 1873
Registrován: 12.10.2023 14:19

Re: Evropská unie

Příspěvek od Tymoty »

Stojí otázka, jak má Unie fungovat a do jaké míry Unie funguje jako vzájemná podpora Unioňanů, jako vzájemná spolupráce a služba, nebo naopak do jaké míry Unie funguje jako drůbežárna, kdy nějaká elita profituje či parazituje z většiny a Unie tak není pro lidi jako vzájmená služba, ale spíše lidi jsou tam pro Unii či elitu jako lidské zdroje. A není to jen otázka k dumání a souzení, ale je to především mravní výzva nějak málo se podílet na sebesprávě Unie tak, aby byla taková jakou ji chceme.

@mistnipobocka@f.cz @pavlas@mastodon.social @Petr90@mastodonczech.cz @Pierrette@mastodon.uno @unterwasser@mastodonczech.cz @Veza85UE@eupolicy.social @xChaos@f.cz

#tg472670899
Tymoty
Příspěvky: 1873
Registrován: 12.10.2023 14:19

Re: Evropská unie

Příspěvek od Tymoty »

Možná paradoxně, Unie nám poskytuje školu, lékaře, policajta, vojáka a hasiče tím lépe, čím méně o ní uvažujeme, jako o poskytovalce služeb za platby, a čím více ji využíváme jako hřiště pro hledání, tvorbu a koexistenci smyslů, radostí, krás, dober, správností a životů, které chceme. Čím více ji využíváme jako projekt, ve kterém můžeme zanechat všem svým dětem vesmír v lepším stavu, než jaký ho zanechali naši rodiče nám. Níkoliv v tom smyslu, že budou mít větší auto než my nebo teplejší vodu ve sprše než my, ale ve smyslu dober, které pluratitně definujeme my a jejichž existenci jim také předáváme s tím, aby je redefinovali podle sebe.

@mistnipobocka@f.cz @pavlas@mastodon.social @Petr90@mastodonczech.cz @Pierrette@mastodon.uno @unterwasser@mastodonczech.cz @Veza85UE@eupolicy.social @xChaos@f.cz

#tg472670899
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů