Čtyři úrovně k Unii

Fórum
Tymoty
Příspěvky: 1874
Registrován: 12.10.2023 14:19

Re: Čtyři úrovně k Unii

Příspěvek od Tymoty »

Úrovně vztahování k. Skončím u Unie, ale začnu unterwasser -ovou zlostí na České dráhy, druhá bude gruene_frau_krause -ové zlost na die Grüne a až nakonec se vrátím k zlosti na Unii.

Železnice. Chci rozlišovat, jestli se vztahuju k výtečné věci, kterou nám naši předchůci vyrobily, k unijní železniční soustavě a k tomu, že to má být spíš veřejná služba než výdělečný podnik, a k tomu, že to (kromě jiného!) je technická a společenská památka,

nebo, jestli se vztahuju k nějakým okamžitým hrůzám nebo k železniční vrchnosti, která mě vytáčí do běla.

Die Grüne. Chci rozlišovat, jestli se vztahuju k jedné z nejlepších unijních vládních stran, nebo jestli se vztahuju k nějakému okamžitému příšenému chování její okamžité vrchnosti.

Unie. Chci rozlišovat, jestli se vztahuju k podniku 450 miliónů lidí na území 4 miliónů čtverečních kilometrů, nebo jestli se vztahuju k okamžitým federálním / ústředním / spolkovým institucím nebo k nějakému okamžitému předpisu.

@gruene_frau_krause@gruene.social @unterwasser@mastodonczech.cz

#tg434928726
Tymoty
Příspěvky: 1874
Registrován: 12.10.2023 14:19

Re: Čtyři úrovně k Unii

Příspěvek od Tymoty »

Tymoty
Příspěvky: 1874
Registrován: 12.10.2023 14:19

Re: Čtyři úrovně k Unii

Příspěvek od Tymoty »

unterwasser píše:

Nerad bych se v tom znovu pitval. Ona ta "zlost" je dost místní a okamžitá. Dráhy prakticky nepoužívám kvůli tomu, co jsem už napsal ve svém stěžovacím si postu. Další důvod je drahota drah. Jakákoli cesta kamkoli se mi vyplatí 20 let starou dodávkou. Jak cenově, tak časově. Čas bych ještě pominul, ale cenu ne. To je totiž jediná motivace, kterou momentálně mám.

Samozřejmě se moje "zlost" nevztahuje na koleje a lokomotivy a vagóny, nevztahuje se na Shinkansen nebo Deutsche Bahn, ale pouze na České dráhy (a SŽDC). Přínos dráhy k rozvoji světa během průmyslové revoluce je nezpochybnitelný.

Totéž vnímám vůči Evropské unii. Štvou mě ty věci okolo. Například Doporučení EU, která se u nás berou jako Nařízení EU. Jsme papežštější, než papež. Ale tuto "zlost" nesměřuji k EU, nýbrž k našim českým úředníkům.

Štve mě složení Evropského parlamentu, ale opět to nazírám pohledem českého voliče, kdy politické strany do Bruselu posílají svůj odpad, vyžilé politiky bez vize. Jen kvůli trafice. Opět se nezlobím na EU, ale na české politiky a strany.

( https://f.cz/@unterwasser/113113124631525472 )
Tymoty
Příspěvky: 1874
Registrován: 12.10.2023 14:19

Re: Čtyři úrovně k Unii

Příspěvek od Tymoty »

@unterwasser@f.cz Děkuju za odpověď. Určitě nechci pitvat Tvou zlost ani Tvé dopravní chování.

#tg434928726@unterwasser@f.cz Děkuju za odpověď. Určitě nechci pitvat Tvou zlost ani Tvé dopravní chování 🙂

Snažím se o něco jiného: Pozvat Tě (a další) k celkovějšímu pohledu na věci. A jako příklad jsem si vybral tři věci. Všechny tři mám rád. Jsem posedlý Unií. Unijní železnice a die Grünen jsou tu spíš pro osvětlení - ale platí to pro ně taky.

Ve všech třech případech tu máme nějakou hmotnou, tělesnou, fyzikální skutečnost (včetně lidí a obsahu jejich hlav!), kterou vyrobit nebylo až tak jednoduché. Nesedíme ve vývojovém ateliéru a nebavíme se o novém projektu, který má být vybudování na zelené louce.

Ve všech třech případech máme, možná každý trošku jiný, ideál, co by ta věc měla být a jaká by měla být.

Zvu Tě (a další) k:

(1) Tu věc (tělo + ideál) uvidět. Přijmout, že existuje. A přijmout, že se k ní můžu, společně s jinými, vztahovat obecněji, než jen jako k souhrnu mých zažitků na nádražích.

(2) Naučit se / přijmout, že tu věc (tělo + ideál) můžu popisovat / zkoumat / navrhovat její změny celkem bez ohledu na své lokální zkušenosti, zážitky, zlosti a slasti.

(3) Přijmout, že Tvoje a moje (a dalších) nějaké sladění v tom, jak té věci (tělu + ideálu) rozumíme, je pro její dobré fungování možná důležitější než popisování a řešení lokálních obtíží. A že to celkovější sladění má předcházet řešení lokálnějších potíží a že tím řešením má prostupovat.

#tg434928726
Tymoty
Příspěvky: 1874
Registrován: 12.10.2023 14:19

Re: Čtyři úrovně k Unii

Příspěvek od Tymoty »

Myslím, že já jako mokrý robot, jsem velmi špatným nástrojem k uvidění velkých věcí, k porozumění jim a k dyzajnování jich. Nicméně nám lidem společně se vyvinuly docela dobré společné nástroje k uvidění velkých věcí, k porozumění jim a k dyzajnování jich.

#tg434928726
Tymoty
Příspěvky: 1874
Registrován: 12.10.2023 14:19

Re: Čtyři úrovně k Unii

Příspěvek od Tymoty »

@unterwasser@f.cz Ano. Jsi člověk. Já také. Podléháme zlosti. To je ok 🙂

To matení může být i dobře, i špatně. Dobře bude, když je odmateme, a já se o to míním snažit 🙂

Tady v té rozpravě mi jde o to, abychom se Ty a já a další, uměli vtahovat k Unii ve čtyřech úrovních:

(1) Občanská? Unie existuje, všichni jsme v tom společně, pojďme se podívat, co se s tím dá dělat. Do téhle party zahrnuju i voliče AfD v Durynsku.

(2) Koaliční? (Popsat tuhle úroveň mi přijde nejdůležitější.) Jakou Unii chceme. Co nejobecněji. My, kteří Unii chceme a kteří ji necheme fašistickou. Snažím se do této party zahrnout, co nejvíc Unioňanů, i když mezi námi můžou být zásadní rozpory o důležitých záležitost. Ale sdílíme nějaké ještě zásadnější přesvědčení o hodnotách a postupech.

(3) Stranická? Asi zhruba na úrovni současných politických stran.

(4) Osobní? Věci, co bych třeba chtěl, ale pro teď je nedávám do (3) natož do (2).

#tg434928726
Tymoty
Příspěvky: 1874
Registrován: 12.10.2023 14:19

Re: Čtyři úrovně k Unii

Příspěvek od Tymoty »

I relate to the Union in four levels:

(1) Civic? The Union exists, we're all in it together, let's see what we can do about it. AfD voters in Thuringia are invited to the party.

(2) Coalition? (Describing this level seems most important to me.) What kind of Union we want. As general definition as possible. We, who want the Union and who don't want fashism. I try to invite as many Unionians as possible to this party, even though there may be fundamental differences between us on important issues. But we share some even more fundamental beliefs about values and practices.

(3) Partisan? About on a par with current political parties.

(4) Personal? Things I might want, but for now I don't put them in (3), let alone in (2).

@bobojp@theblower.au @Linkshaender@bildung.social @Pierrette@mastodon.uno @xChaos@f.cz

#tg434928726
Tymoty
Příspěvky: 1874
Registrován: 12.10.2023 14:19

Re: Čtyři úrovně k Unii

Příspěvek od Tymoty »

bobojp writes:

I’m still trying to wrap my head around the 4 levels…

( https://theblower.au/@bobojp/113130083093332161 )
Tymoty
Příspěvky: 1874
Registrován: 12.10.2023 14:19

Re: Čtyři úrovně k Unii

Příspěvek od Tymoty »

Linkshaender writes:

@bobojp Welcome to my world 😉

( https://bildung.social/@Linkshaender/113130194476236113 )
Tymoty
Příspěvky: 1874
Registrován: 12.10.2023 14:19

Re: Čtyři úrovně k Unii

Příspěvek od Tymoty »

Pierrette writes:

When you really crack his code @tymoty is a refreshing surprise for the mind

( https://mastodon.uno/@Pierrette/113130437416121058 )
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti