Evropská unie

Fórum
Odpovědět
Tymoty
Příspěvky: 696
Registrován: 12.10.2023 14:19

Re: Evropská unie

Příspěvek od Tymoty »

https://eupolicy.social/@Veza85UE/112333507515782970 :

> @abolitionniste@bagarrosphere.fr While I don't doubt that the majority of the people who produce the content are well-intentioned and others maybe just shielded from too much contact with normie world, I think for our national governments keeping Europeans in the dark about how the EU actually works (and the ways in which it doesn't) is a feature, not a bug.

https://eupolicy.social/@Veza85UE/112333530421005103 :

> @abolitionniste@bagarrosphere.fr Related content:
>
> https://davekeating.substack.com/p/how- ... and-doesnt
>
> I have some doubts about this bit:
>
>> The quality or even existence of EU civics education (an entirely member state competence) varies widely within the union Generally speaking, it is best in the East and worst in the West. Why? Because the Eastern countries, all younger democracies, joined after the European Union after it had been converted into a confederation in 1992. Western European countries who joined earlier before the European Community was transformed into the European Union essentially never upgraded their civics lessons. Students in France, Spain, Britain, Ireland, Italy etcetera are still today either taught nothing about how the EU works or taught about it as if it was still just a loose club of free-trading countries who come together for summits, as if it was a United Nations for Europe. In Eastern Europe, generally speaking, students are at least taught the (very) basics of how the EU legislative process works (this is helped by the fact that smaller Eastern countries tend to send a higher caliber of politician to Brussels than larger Western countries, so a career in EU politics is seen as more desirable). The one big exception to this general East-West divide is Germany, which does some EU civics in the context of teaching students what their town does, what their land does, what their bund does and what their EU layer of government does. It’s taught, correctly, as a system with four ever-larger tiers. However I’ve been told by Germans that when it comes to that last tier, it’s not explained very well.
>
> (eh, I wouldn't say PiS or Slovenia under Jansa sent a higher calibre of politician to EU institutions, though it's true that in some countries the good ones took refuge in the EU because their country was too corrupt/the governing party too crazy, etc).
>
> But the civic education being in the hands of our national governments is an important point.
Tymoty
Příspěvky: 696
Registrován: 12.10.2023 14:19

Re: Evropská unie

Příspěvek od Tymoty »

@Veza85UE@eupolicy.social , myslím, že 'Dave Keating' https://davekeating.substack.com/ je dobrý zdroj. Viz též @DaveKeating@eupolicy.social .

Myslím, že když vezmeme Unii / kdy připodobníme Unii ke konfederaci / federaci, je poměrně snadné udělat jednoduchý popis toho, jak věci fungují. A myslím, že takové popisy mají být dělány. A že takový popis máme udělat. Ty a já a další spoluhráče.

Celkem taky rozumím ústrojným příčínám a důvodům, proč je mlženo.

Přesto bych si myslel, že když máme v Unii tu občanskou společnost a nezávislé vysoké školy a myslící nádrže a spolky a politické strany a já nevím co, někdo by mohl zplodit Knihu o Evropské unii ('The European Union Book'?), která by byla spíš štíhlá a srozumitelně předložila, o co kráčí. Zatím jsem takovou knihu nenašel. Možná to zbyde na Tebe, na mě a na další spoluhráče. Nebo nějaké obdobné vebové stránky.

Za ústrojný zdroj mlhy považuju to, že se mnozí (asi včetně mně) zdráhají se na Unii dívat jako na třeba konfederativní nebo federativní stát - i když, jak píše Dave Keating jím vlastně do velké míry je. Příčin a důvodů této zdráhavosti je hodně a myslím, že je dobré je ctít. Mezi vnější důvody počítám to, že připojení k Evropské unii není(?) / by nemělo být chápáno obdobně jako připojení k jinému státu / pohlcení jiným státem. Připojení Ukrajiny k Rusku má úplně jinou povahu než připojení Ukrajiny k Evropské unii. Mezi vnitřní důvody počítám to, že mnohé členské státy mají vypracovanou ústavní soustavu, která by se státovitostí Evropské unie byla v rozporu. A možná důležitější důvod: není jedna veřejná unijní politická rozprava. Velká část unijní politiky se děje a má dít v národních jazycích a k tomu patří i nějaká srdeční příchylnost k těm našim státečkům.

Líbí se mi, jak to popisuje Tony Judt v Poválečné Evropě:

> Citizenship, democracy, rights and duty are intimately bound up with the state—particularly in countries with a living tradition of active citizen participation in public affairs. Physical proximity matters: to participate in the state you need to feel part of it. Even in an age of super-fast trains and real-time electronic communication it is not clear how someone in Poimbra, say, or Rzeszow, can be an active citizen of Europe. For the concept to retain any meaning—and for Europeans to remain political in any useful sense—their reference for the foreseeable future will remain Lisbon, or Warsaw: not Brussels. It is not by chance that in the modern age giant states—China, Russia, the US—have either been governed by authoritarian rule or else have remained resolutely centrifugal, their citizens more than a little suspicious of the federal capital and all its works.
>
> Appearances, then, were misleading. The European Union in 2005 had not superceded conventional territorial units and would not be doing so for the foreseeable future. Six decades after Hitler’s defeat, the multiple identities, sovereignties and territories that together defined Europe and its history certainly overlapped and inter-communicated more than at any time in the past. What was new, and thus rather harder for outside observers to catch, was the possibility of being French and European, or Catalan and European—or Arab and European.

O knize též v tématu "Tony Judt. Poválečná Evropa" ( https://trojkatretiho.cz/viewtopic.php?p=588#p588 ).

#MyEU
Tymoty
Příspěvky: 696
Registrován: 12.10.2023 14:19

Re: Evropská unie

Příspěvek od Tymoty »

Účastníci: @Akshay@eupolicy.social @DaveKeating@eupolicy.social @DetersHenning@eupolicy.social @dingemansemark@scholar.social @elCelio@mastodon.uno @energiepirat@mastodon.social @HistoPol@mastodon.social @kmetz@chaos.social @leftyknowitall@mastodon.social @nooartur@mastodon.social @paul_ward_irl@mastodon.social @Pierrette@mastodon.uno @pmroman@toot.community @RainerMuehlhoff@chaos.social @SagittariusAStar@mastodon.social @thilosophus@chaos.socia @tomas_weiss@mastodon.world @Veza85UE@eupolicy.social

Čas Prahy 3:

27.4. 14:57 https://mastodon.social/@SagittariusASt ... 6333534910 :

> Together.eu is a project run by the European Parliament, dedicated to getting as many people as possible involved in the democratic life of Europe and, in particular, to getting out the vote for the European elections in 2024.
>
> https://together.europarl.europa.eu/it_ ... t477829297
>
> #EuropeanUnion #EU #Elections #Democracy #Europe

27.4. 18:28 https://eupolicy.social/@Veza85UE/112344124231189858 :

> https://together.europarl.europa.eu/cs/

27.4. 18:34 https://eupolicy.social/@Veza85UE/112344150266394948 :

> Existují blogeři, tiktockeři, instagrammeři, twitcheři, youtubeři atd., kteří již o EU (a vlastní parlamentní platformě together.eu) hojně mluví. Podle toho, co jsem viděl, přitahují hlavně lidi, kteří se o EU už zajímají.
Tymoty
Příspěvky: 696
Registrován: 12.10.2023 14:19

Re: Evropská unie

Příspěvek od Tymoty »

Moje potíž je pořád stejná. Informací / zpráv o Evropské unii je nepřeberně mnoho. Nemůžu nalézt jasné, stručné, bezchybné, souhrnné, úplné zdroje. Už jen třeba k otázce: Evropská unie - co to je?

#MyEU
Tymoty
Příspěvky: 696
Registrován: 12.10.2023 14:19

Re: Evropská unie

Příspěvek od Tymoty »

Čas Prahy 3:

28.4. 20:33 https://mastodon.social/@energiepirat/1 ... 9284668167 :

> Weil es keine gibt, Leider.

28.4. 21:35 https://mastodon.uno/@Pierrette/112350524797388235 :

> 🫤

29.4. 02:04 https://chaos.social/@kmetz/112351580157247939 :

> What it is,
>
> a supranational, legal entity?
>
> https://en.wikipedia.org/wiki/Maastricht_Treaty
>
>A future “United States of Europe” (Churchill)?
>
> An “eternal peace congress”, as Kant envisioned it?
>
> A cultural sphere?
>
> All of it?

29.4. 02:08 https://chaos.social/@kmetz/112351596507395772 :

> Leibnitz around 1700 proposed a “multicultural project to create a universal system of justice”
>
>https://www.researchgate.net/publicatio ... nese_Dream

Poslední odkaz vede na stránku, kde je ke stažení pédéefko s první a poslední stránkou článku

Are Humanism and Mixed Methods Related? Leibniz's Universal (Chinese) Dream

Article in Journal of Mixed Methods Research · April 2013

DOI: 10.1177/1558689813515332

Jose Andres-Gallego

University Foundation San Pablo CEU

Journal of Mixed Methods Research 2015, Vol. 9(2) 118–132

Abstract

According to Guba and Lincoln, renunciation of mixed methods is characteristic of a mori-
bund culture with the possible exception of human sciences. The question I raise here is
whether a person can be considered a humanist only if he or she mixes methods, and I ana-
lyze Leibniz’s search for a universal system of justice to test this hypothesis. Considering the
difference between a methodology and a mere approach, I also consider the issue of whether
acquiring knowledge of any methodology always entails an approach. I stress the relationship
between the concepts of ‘‘paradigm’’ and ‘‘culture’’ as a set of habits linked to mixed meth-
ods, and I conclude with an explanation of how mixing methods can be first sequential and,
then, concurrent.

Keywords

human sciences, humanism, Leibniz, China, paradigm

A začátek článku:

I agree that the renunciation of mixed methods is characteristic of an old and moribund culture
(Guba & Lincoln, 2006). However, in my opinion, ‘‘human sciences’’ should not be excluded
from these methods, as conceded by Lincoln and Guba. This essay aims to test empirically
whether mixed methods can be avoided at the highest level of human sciences, that is, ‘‘human-
ism.’’ My hypothesis here is that a person can only be considered a humanist if he or she mixes
methods, although this does not mean that anyone who mixes methods in human sciences
becomes a humanist in the strictest sense of the word. Let me explain.
The word ‘‘humanism’’ has a very important and complex history. This work uses the dee-
pest acceptance of the term ‘‘humanist’’ to refer to a person who is dedicated to the
understanding—and thereafter the study—of any aspect of human beings, whatever his or her
philosophical perspective (rationalist, theist, naturalist, positivist, existentialist, etc.). What
defines a ‘‘humanist’’ is his or her capacity to assign preeminent value to human beings—their
experiences, interests, and rights—and to attempt to know and to understand them (Steelwater,
1998) and—where possible—to improve them. Viewed from this perspective, historians have
included a number of very different kinds of humanists, such as Protagoras, Petrarch, Erasmus,
Leibniz, Schiller, and William James (Menze, Romberg, & Pape, 1974).

Když jsem proštrachal svou knihovnu, našel jsem staré pédéefko, kde mám článek celý. Kdo by měl zájem, rád zapůjčím.

Jinak José Andrés-Gallego vypadá zajímavě a tady jsou dva odkazy o něm:

https://es.wikipedia.org/wiki/Jos%C3%A9 ... 9s_Gallego

https://actashistoria.com/autor.php?go=2&idautor=22
Tymoty
Příspěvky: 696
Registrován: 12.10.2023 14:19

Re: Evropská unie

Příspěvek od Tymoty »

Pokud nejsou jasné, stručné, bezchybné, souhrnné, úplné zdroje ("weil es keine gibt"), můžeme je vytvořit. O to se tu snažím: Nelézt nebo vytvořit dobré zdroje o Evropské unii. Například o otázce: Evropská unie - co to je?

Z toho, co jsem zatím nastudoval, mi připadá, že není moc užitečné podřazovat Evropskou unii nějakým obecnějším pojmům. Asi kromě takových velmi obecných pojmů jako "něco", "věc", "soustava", "živoucí tvor".

Jistě je možno se na Unii dívat jako na konfederativní nebo federativní stát ( https://trojkatretiho.cz/viewtopic.php?p=629#p629 ). Můžeme ji také chápat jako "nadnárodní právnickou osobu", (budoucí?) Spojené státy Evropské, Kantův věčný mírový kongres, kulturní sféru nebo Leibnitzův multikulturní projekt obecné soustavy spravedlnosti, nebo jako všechno uvedené a ještě leccos jiného.

Navrhuju, abychom začli psát Knihu o Evropské unii, a teď se mi zdá, že bych začal územím ( https://trojkatretiho.cz/viewtopic.php?p=616#p616 ). Třeba nějak takhle:

80% unijní rozlohy je tvořeno částmi Belgie, Česka, Dánska, Estonska, Francie, Chorvatska, Itálie, Litvy, Lotyšska, Lucemburska, Maďarska, Německa, Nizozemska, Polska, Portugalska, Rakouska, Rumunska, Řecka, Slovenska, Slovinska a Španělska, které leží na evropské pevnině. Tuto část Unie odděluje od Euroasie hranice vedoucí od Narva-Jõesuu na hranici s Ruskem u Baltského moře do Suliny na hranici s Ukrajinou u Černého moře. Takto oddělený západní poloostrov Euroasie obsahuje i kousky, které nejsou součástí Unie...

K těm kouskům naposledy zde: https://trojkatretiho.cz/viewtopic.php?p=566#p566 .
Tymoty
Příspěvky: 696
Registrován: 12.10.2023 14:19

Re: Evropská unie

Příspěvek od Tymoty »

@richlv@mastodon.social , udělal bys mapy? První by byla "Pevninsky souvislá část Unie" s vyznačením pobřeží, hranice Narva-Jõesuu - Sulina a území a území porušujcí územní celistvost, vycentrovanou podle těžiště?

#MyEU #MapsEU
Tymoty
Příspěvky: 696
Registrován: 12.10.2023 14:19

Re: Evropská unie

Příspěvek od Tymoty »

* území
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host