Tomáš Tožička

Fórum
Odpovědět
Tymoty
Příspěvky: 1024
Registrován: 12.10.2023 14:19

Tomáš Tožička

Příspěvek od Tymoty »

https://a2larm.cz/2023/10/dane-byly-a-j ... eco-zmeni/:
> Daně byly a jsou hlavně pro chudé a složité reformy na tom těžko něco změní
Tymoty
Příspěvky: 1024
Registrován: 12.10.2023 14:19

Re: Tomáš Tožička

Příspěvek od Tymoty »

Souvisí s tématem #TaxTheRich - daňme boháče https://trojkatretiho.cz/viewtopic.php?p=58#p58
Milena
Příspěvky: 33
Registrován: 13.10.2023 15:29

Re: Tomáš Tožička

Příspěvek od Milena »

Ono ale primárně bohatí opravdu platí vyšší daně.Ta " optimalizace daní " by ale často asi měla směřovat jiným směrem.
VoVes
Příspěvky: 10
Registrován: 13.10.2023 18:04

Re: Tomáš Tožička

Příspěvek od VoVes »

Progresivní zvyšování mezd vs. progresivní danění; je to citace z Tožičkovo "Daně byly a jsou...":
Představme si situaci, že český chudý s 30 tisíci čistého a středně příjmový se 60 tisíci budou mít krásný růst příjmů o 10 procent a stomiliardář o pouhých pět procent. Situaci to nijak nezvrátí, ba právě naopak. Chudý bude mít 33 tisíc, středně příjmový 66 tisíc a miliardář bude mít o pěkných pět miliard víc. A zatímco prvním dvěma daně a odvody pěkně porostou, miliardářovi již nikoli.
Tymoty
Příspěvky: 1024
Registrován: 12.10.2023 14:19

Re: Tomáš Tožička

Příspěvek od Tymoty »

Hm. Mně přijde, že nemáme zabřednout do podrobného zkoumání jednotlivých případů zdanění, i když burcujících je jich podle mě možné shromáždit mnoho. Spíš bych navrhoval se soustředit na celkový obraz.

Souhlasím s Tožičkou:

> Daně byly a jsou hlavně pro chudé a složité reformy na tom těžko něco změní.
>
> Zdanit nejbohatší, aby neškodili společnosti, je jednoduché, ale se zkorumpovanými politiky a médii je to nemožné.

Pro mě je hodně důležité zmatení, kolem pojmů "bohatý" a "chudý". Mně se vůbec nelíbí, jaká slova pro označení jedněch a druhých používáme. "Bohatý" je hezké slovo. Označuje něco hezkého. Bohatě prostřený stůl. Bohatství ducha. A souvisí se slovem "bůh". (Jestli se nemýlím, anglické 'rich' tohle spojení nemá.)

"Chudý" s původním významem "hubený" naopak v sobě obsahuje naladění, že to až tak super není. Celkem nikdo nechce být chudý. Celkem nikdo sebe nechce označovat za "chudého". Být "chudý" je ostuda.

Takže už samotnou volbou slov nadržujeme "bohatým".

To ovšem není to, co myslí / říká Tožička a mnozí další. Správnější pojmová dvojice by byla spíš "nechutně prachatí" a "normální lidi". My všichni jsme "normální lidi", od bezdéčka Jany po majitele firem, domů na předměstí, s ú véček a apartmánů v rekreačních oblastech; a klidně i dál. To je jedna skupina, o které se zde mluví. A pak je miniskupina "nechutně prachatých", pro které neplatí pravidla, s kterými se normální člověk nikdy osobně nesetká, kteři sice s námi (zatím) sdílejí Zemi, ale vlastně nejsou součástí lidské společnosti a možná ani biologického druhu člověk moudrý. K mezidruhovém křížení mezi druhem člověk moudrý a nechutně prachatí dochází jen výjimečně.
Milena
Příspěvky: 33
Registrován: 13.10.2023 15:29

Re: Tomáš Tožička

Příspěvek od Milena »

Co se týče daní, docela hezky to vystihují pohádky s Werichem.
Tymoty
Příspěvky: 1024
Registrován: 12.10.2023 14:19

Re: Tomáš Tožička

Příspěvek od Tymoty »

Asi jsem nečetl, neviděl nebo si nepamatuju. Werich a daně se mi nespojují.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host